Novinky v ČR tisknout

Stáhněte si příručku k problematice nařízení o dřevě EUTR

V rámci projektu Vzděláváním k šetrnému dřevu jsme připravili komplexní manuál pro zavádění evropského nařízení o dřevě EUTR, který je v současné chvíli jedinou ucelenou publikací dostupnou v českém jazyce.

Evropské nařízení o dřevě EUTR je velmi komplexním dokumentem, jehož požadavky nemusejí být vždy snadno srozumitelné. V manuálu, který popisuje detailně celou problematiku, najdou dřevozpracovatelé konkrétní příklady z praxe a související informace na jednom místě na více jak 50 stranách.

Nařízení o dřevě je v platnosti od března roku 2013 a zatím nebyl zpracován žádný ucelený materiál, který by se touto problematikou zabýval. Nařízení postihuje dovoz a uvedení ilegálně dovezeného dřeva a produktů na trhy Evropské unie. V praxi to znamená, že všechny dřevozpracovatelské společnosti a podniky, které dovážejí či uvádí poprvé dřevo na trh EU, musí mít tzv. „systém náležité péče“, aby se zabránilo trestné činnosti a aby mohly prokázat, že se nejedná o materiál či výrobky z ilegální těžby.

Manuál slouží také jako podklad pro vzdělávací semináře, na kterých mají účastníci možnost klást dotazy nejen o EUTR přednášejícím odborníkům a expertům. A využijí ho i zájemci o e-learningové kurzy, které FSC ČR zahájí v následujících měsících. Příručka k nařízení o dřevě byla poprvé představena odborné veřejnosti právě v rámci vzdělávacích seminářů, které se konaly před letními prázdninami a budou pokračovat opět po prázdninách. Účastníci seminářů ocenili komplexní zpracování a konkrétní příklady k problematice EUTR, která je pro jejich podnikání velmi důležitá.

Brožuru s názvem „Nařízení o dřevě (EUTR) – manuál pro zavádění evropského nařízení o dřevě“ je možné bezplatně stáhnout přímo na webu FSC ČR. Manuál vznikl v rámci projektu „Vzděláváním k šetrnému dřevu“ (CZ.1.07/3.2.04/05.0025), který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.


zpět na přehled