Novinky v ČR tisknout

Vánoční stromek s certifikátem FSC šetří přírodu i peněženku

Oslavte Vánoce šetrně k lesům a přírodě a pořiďte si domů vánoční stromek s certifikátem FSC. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny), Krkonošský národní park (KRNAP) a ekologický institut Veronica nabízejí vánoční stromky vypěstované v lese, kde se hospodaří odpovědně a přírodě blízkým způsobem. Umožňují tak lidem prožít vánoční svátky s vědomím toho, že jejich stromek přispěl k ochraně českých i světových lesů, které jsou dlouhodobě jedním z nejohroženějších ekosystémů. Vánoční stromečky s FSC certifikátem jsou navíc častokrát levnější než běžně dostupné a chrání přírodu.

Odpovědných a šetrných Vánoc, které nezatěžují přírodu, lze dosáhnout i pořízením vánočního stromku s certifikátem FSC. Ty jsou vyřezávány v rámci výchovných zásahů a probírek, které přispívají ke stabilitě lesa.  Cena stromku s certifikátem se od toho běžného neliší a navíc tak podpoříte majitele lesů hospodařící přírodě blízkým způsobem. „Často dokonce bývají vánoční stromečky s certifikátem FSC levnější, hospodáři a správci těchto lesních majetků se tak snaží předcházet krádežím přímo v lese,“ dodává Ing. Tomáš Duda, ředitel FSC ČR. Dvoumetrový smrk s FSC certifikátem tak např. stojí u KRNAPU (Vrchlabí) 150 Kč a u ŠLP Křtiny (Brno) 200 Kč. Ceny srovnatelných smrčků bez certifikátu se pohybují kolem 300 - 400 Kč. Tyto stromečky jsou navíc často vypěstované na vzdálených plantážích a jejich dovoz dále zatěžuje životní prostředí, zvyšuje uhlíkovou stopu a nijak nepomáhá rozvoji přírodě blízkého a šetrného lesnictví.   

ŠLP Krtiny bude stejně jako v minulých letech prodávat vánoční smrčky tento víkend (15. – 16. 12. 2012) v okolí Brna (seznam míst naleznete na konci této tiskové zprávy). Ekologický institut Veronica rozšiřuje nabídku v Brně o živé stromky v květináčích, které zůstanou pro radost i po Vánocích na zahrádce nebo je lze také vysadit zpět do lesa. Stromky s certifikátem FSC prodává i Krkonošský národní park (KRNAP) ve Vrchlabí (18 – 19. 12. 2012).

Kde pořídit nejen vánoční stromečky, ale i další dárky ze dřeva s certifikátem FSC, poradí také interaktivní mapa dobrých obchodů organizace FSC ČR (www.mapadobrychobchodu.cz), která obsahuje všechny výše uvedené místa prodeje stromků a dalších více než tisíc prodejen nabízejících zboží s certifikátem FSC.

Základní ideou FSC (Forest Stewardship Council) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a dřevozpracujících podniků, který klade na jeho držitele přísné a transparentně nastavené normy lesního hospodaření, ekologických a sociálních standardů. Nákupem výrobku s logem FSC podpoříte lesní hospodaření šetrné k přírodě a k místním obyvatelům.

Prodej vánočních stromečků s certifikátem FSC


Prodej vánočních stromků s certifikátem FSC – 2012

 

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny - Prodejní místa

Polesí Vranov u Brna

             Lesovna Vranov                        16. 12.                                    9 – 17 h

Polesí Habrůvka

Lesovna Jedovnice                      15. 12.                                    8 – 14 h

Hájenka Rudice                            16. a 22. 12.                           9 – 14 h

Náves Bukovina                           15. – 16. 12.                            9 – 15 h

Hájenka Olomučany                     15. – 16. 12.                            9 – 14 h

U kostela Křtiny                            15. – 16. 12.                            9 – 15 h

Hájenka Bukovinka                      15. – 16. a 22. 12.                    9 – 15 h

Habrůvka 137                               15. – 16. 12.                           13 – 17 h

Polesí Bílovice nad Svitavou

             Myslivna lišky Bystroušky           15. – 16. 12.                            9 – 17 h

Krkonošský národní park  - prodejní místa

             Náměstí T. G. M. ve Vrchlabí      18. – 19. 12. 2012                   9 h –

                                                                                           do vyprodání denních zásob

Ekologický institut Veronica – Ekoporadna

(542 422 750, 608 426 032)

             Panská 9, Brno                             pondělí až čtvrtek                  9 – 17 h

 


zpět na přehled